Nová řešení pro ještě efektivnější zpracování plechů

Nová řešení pro ještě efektivnější zpracování plechů

Listopad 2020

Inovace výrobků od společnosti Bystronic: V rámci regionálních kompetenčních dnů a online události nazvané „Euroblech Digital Innovation Summit“ (digitální konference o inovacích Euroblech) představil Bystronic své nejnovější výrobky a řešení v oblasti řezání laserem, ohýbání, automatizace a softwaru. Kromě jiných věcí předvedl odborník na zpracování plechů způsob, jakým lze inteligentně zapojit výrobní prostředí do sítě za účelem dosažení ještě vyšší účinnosti.

Ve věku Industry 4.0 se svět mění, a spolu s ním také podnikatelské prostředí v odvětví zpracování plechů. Aby společnost Bystronic pomohla svým zákazníkům tyto výzvy zvládnout a upevnit jejich dlouhodobou konkurenceschopnost, formulovala svou vizi plně automatizovaného a integrovaného chytrého závodu Smart Factory: inteligentního, ve vysoké míře zapojeného do sítě a mimořádně flexibilního. Od řezacího systému s vysokorychlostním vláknovým laserem po systém k nakládce, vykládce a třídění, a odtud přímo na ohýbací pracoviště, autonomní AGV (automatizovaná řízená vozidla) a do svařovací kabiny: automatizovaný tok materiálu a plynulý datový tok umožňují automatizaci procesu od začátku do konce, včetně integrace komponent třetích stran. Díky inteligentnímu softwaru Bystronic je možné zapojit inteligentní komponenty do sítě za účelem centralizovaného a pohodlného ovládání. To vše je doplněno o široké spektrum nových výrobků a užitečných charakteristik, které umožňují společnostem zabývajícím se zpracováním plechů dále navýšit svou produktivitu.

Inovace strojů Bystronic v oblasti řezání laserem

ByStar Fiber 15 kW

Abychom mohli nabídnout společnostem zpracovávajícím plechy ještě lepší podporu ve stále konkurenčnějším prostředí, odkrývá nyní Bystronic novou dimenzi řezání vláknovým laserem: 15kilowattový ByStar Fiber. Tento špičkový vláknový laser představuje vysoce přesnou technologii Bystronic, spolehlivý proces řezání i při nejvyšších výkonech laseru a široké spektrum aplikací. Technologický skok z tradičních systémů od 3 do 12 kilowattů na novou 15kilowattowou úroveň je ohromující: díky 15kilowattovému laseru se řezná rychlost ByStar Fiber zvýší ve srovnání s 10kilowattovým laserovým zdrojem průměrně až o 50 procent. Společnosti zpracovávající plechy tak mohou těžit ze zvýšené produktivity při nízkých jednicových nákladech, jelikož nový ByStar Fiber díky svým 15 kilowattům přesně a spolehlivě řeže ocel, hliník a nerezovou ocel v tloušťkách od 1 do 30 milimetrů a mosaz i měď v tloušťkách do 20 milimetrů. Laser o výkonu 15 kilowattů nyní umožňuje širší využití pro ocel a hliník do 50 milimetrů a nabízí tak maximální flexibilitu jak u velkých sérií, tak v případě urgentních objednávek zákazníků. Bez ohledu na to, zda řežete hliník, neželezné kovy nebo ocel, vyniká vysoce výkonná řezací hlava Bystronic maximální přesností u tenkých i tlustých plechů a profilů.

Nová výkonnostní úroveň je k dispozici pro ByStar Fiber 3015 a ByStar Fiber 4020.

Ještě více energie pro ještě přesnější výsledky - laser ByStar Fiber o výkonu 15 kilowatt
Ještě více energie pro ještě přesnější výsledky - laser ByStar Fiber o výkonu 15 kilowatt

BySmart Fiber 10 kW

Bystronic nyní nabízí rovněž systém k řezání laserem BySmart Fiber s vyšším výkonem laseru 8 nebo 10 kilowatt. Díky zvýšenému výkonu mohou nyní společnosti zpracovávající plechy řezat plechy ještě rychleji a s vyšší přesností. V závislosti na výrobním sortimentu a požadavcích zákazníka je nyní BySmart Fiber k dispozici s výkonem laseru 3, 4, 6, 8 nebo 10 kilowatt (BySmart Fiber 3015 je kromě toho dodáván se 2 kilowatty). Výkonnostní úroveň 8 kilowattů umožňuje uživatelům dosáhnout výrazného zvýšení řezné rychlosti – při řezání nerezové oceli tloušťky 3 milimetry například až 60 procent oproti 6kilowattovému vláknovému laseru. U 10kilowattového laseru je zvýšení výkonu ještě výraznější. V tomto případě je BySmart Fiber při řezání 10milimetrové nerezové oceli až 2,5krát rychlejší. V celém rozsahu tloušťky plechů z nerezové oceli zvyšuje 8kW laser produkci dílů až o součinitel 2, 10 kW laser až o součinitel 2.5.

Díky tomu mohou uživatelé dosáhnout u materiálů tloušťky do 30 milimetrů obzvlášť vysoké kvality řezu. Zároveň se otevírají nové možnosti pro řezné zakázky v případě tlustých materiálů, kde hraje důležitou roli úprava nařezaných dílů. Tento vyšší výkon laseru je k dispozici pro BySmart Fiber 3015 i pro BySmart Fiber 4020.

Vysokorychlostní řezání pomocí laseru BySmart Fiber, nyní o výkonu 8 nebo 10 kilowattů.
Vysokorychlostní řezání pomocí laseru BySmart Fiber, nyní o výkonu 8 nebo 10 kilowattů.

ByTube 130

ByTube 130 je optimálním řešením pro zpracovatele plechu, kteří chtějí rozšířit své portfolio. S výhledem do budoucna je laserové řezání trubek alternativou k řezání pilou a vrtání. Vláknový laser provede obojí najednou – a výrazně rychleji. Automatická detekce svarového švu eliminuje nutnost ručního nastavení základního materiálu. Dalším pádným argumentem ve prospěch technologie vláknového laseru je důsledná kvalita řezání. Díky čistým řezným hranám je odstraňování otřepů věcí minulosti.

ByTube 130 je dokonale vybaven ke zpracování trubek průměru od 10 do 130 milimetrů a je schopen zpracovat surové trubky délky do 8,5 metru. Je k dispozici ve dvou výkonnostních úrovních – 2 nebo 3 kilowatty – jednotka vláknového laseru se rovněž pyšní vynikající energetickou účinností. Volitelné charakteristiky („Laserscan“ pro vyšší přesnost za všech řezných podmínek a „Quick Cut“ pro zvýšení rychlosti a produkce dílů) umožňují doplňkovou konfiguraci dle přání zákazníka pro pohodlnou obsluhu a kvalitní výrobu.

Uživatelé-začátečníci nepotřebují rozsáhlé zkušenosti k tomu, aby byli schopni začít vyrábět na ByTube 130. Díky speciálně vyvinutému uživatelskému rozhraní ByVision Tube je ovládání všech funkcí souvisejících s laserovým řezáním trubek pomocí dotykové obrazovky jednoduché a intuitivní. Rozhraní je přehledné a přímočaré, nastavení řezných úloh nezabere téměř žádnou dobu. Automatizovaný systém snižuje potřebu ručních zásahů na minimum, čímž vám mimořádně usnadňuje vstup do odvětví zpracování trubek.

Efektivita a přesnost řezání díky technologii vláknového laseru: ByTube 130 pro efektivní zpracování trubek.
Efektivita a přesnost řezání díky technologii vláknového laseru: ByTube 130 pro efektivní zpracování trubek.

ByTrans Modular

Pro mnohé společnosti zabývající se zpracováním plechů je rozhodujícím faktorem úspěchu automatizované řezání laserem. Zde nabízejí automatizovaná řešení řezání pomocí vláknového laseru další klíčovou výhodu: systém k řezání laserem je maximálně využit a pracovník obsluhy již nemusí provádět časově náročnou manipulaci s materiálem.

V kombinaci se systémem k řezání laserem nabízí automatizované řešení nakládky a vykládky nového systému ByTrans Modular zákazníkům celé spektrum možností a uspořádání pro efektivnější splnění jejich automatizačních potřeb, a to jak u velkých sérií, tak u malých šarží. To zahrnuje mimo jiné manipulaci při vykládce velkých dílů nebo možnost nového použití zbytkového plechu.

Vysoce konfigurovatelné řešení automatizace, vytvořené přesně na míru dle potřeb zákazníka, umožňuje dosažení krátkých dob cyklů, což vede ke zvýšení produktivity a výraznému omezení pracovní zátěže obsluhy. Dalším krokem k dokonalejšímu zpracování plechů s malým počtem pracovníků nebo dokonce bez nich je připojení k BySort, plně automatickému systému k třídění dílů. V závislosti na situaci se zakázkami zorganizují systémy Bystronic plně automatický a poloautomatický tok materiálu, přičemž zároveň poskytnou systému k řezání laserem dostatek prostoru k ručnímu zpracování menších zakázek, kdykoli to bude potřeba.

Škálovatelný systém s kompaktním půdorysem: nový ByTrans Modular.
Škálovatelný systém s kompaktním půdorysem: nový ByTrans Modular.

ByTower Compact

Ne každá společnost zpracovávající plechy má potřebný prostor k instalaci nových systémů nebo rozšíření systémů stávajících. Bystronic nabízí svým zákazníkům ideální řešení pomocí svého ByTower Compact: díky automatizované výměně kazet a malé půdorysné ploše otevírá toto zařízení podnikům jakékoli velikosti možnost výroby s malým počtem pracovníků, či dokonce bez nich. Automatizuje průběh práce systému k řezání laserem a umožňuje nařezání podstatně většího počtu dílů za jednotku času.

Díky svému elegantnímu provedení umožňuje ByTower Compact zpracovatelům plechů zvýšení produktivity systémů Bystronic k řezání laserem, aniž by k tomu byl potřebný velký prostor. Výšku skladovací věže lze přizpůsobit každému požadavku a optimálně tak využít dostupný prostor. Systém podporuje dvě různé konfigurace, které umožňují skladování plechů přímo u stroje, bez ohledu na to, zda jsou dodávány na dřevěné paletě nebo bez ní. To znamená, že je základní materiál ihned k dispozici.

Navzdory extrémně kompaktní ploše umožňuje ByTower Compact podstatné zvýšení produktivity.
Navzdory extrémně kompaktní ploše umožňuje ByTower Compact podstatné zvýšení produktivity.

Inovace výrobků Bystronic v oblasti ohýbání

Xpert Pro s LAMS 4.1

Ne pouhý sen – pro Bystronic realita: dokonalost od úplně prvního ohybu. To je možné díky jedinečné kompenzaci odpružení u systému LAMS k měření úhlů příští generace.

V automatizačních projektech, například v zemědělství, v přívěsech a v automobilovém průmyslu, se používají materiály s vysokou pevností v tahu. U těchto materiálů dochází během zpracování k odpružení až o 20° či více. Jedinečná kompenzace odpružení v zařízení Xpert Pro tomuto jevu předchází a zaručuje tak optimální výsledky již od úplně prvního ohybu.

Systém k měření úhlů LAMS je klíčem k zajištění procesní spolehlivosti. Kompenzuje jakékoli odchylky v tloušťce plechů. Kromě kolísání tloušťky plechu spolehlivý systém k měření úhlů rovněž automaticky kompenzuje odpružení a proměnlivý směr válcování. Korekce související s aktuálně zpracovávaným plechem lze navíc uložit a přenést na jiné stroje – dokonce i na ty, které nejsou vybaveny LAMS. To znamená, že z této funkce mají prospěch také všechny ostatní ohraňovací lisy Bystronic, které jsou ve společnosti v provozu.

Xpert Pro tak omezuje potřebu zdlouhavých ručních korekcí. Xpert Pro navíc snižuje pracovní zátěž obsluhy během programování procesů ohýbání: softwarové řešení ByVision Bending stanoví pro každou tloušťku a úhel ohybu ideální proces ohýbání. Pomocí pohodlného offline programování je možné importovat data bez přerušení probíhajících výrobních procesů. S ohledem na pohodlí tak již není u špičkového ohraňovacího lisu po čem toužit. Ohýbání nebylo nikdy rychlejší ani přesnější, než je tomu u nového Xpert Pro společnosti Bystronic.

Laserový systém pro měření úhlu nové generace (LAMS) zajišťuje dokonalé výsledky již od prvního ohybu.
Laserový systém pro měření úhlu nové generace (LAMS) zajišťuje dokonalé výsledky již od prvního ohybu.

Xpert 40 s optickou detekcí nástrojů

Xpert 40 od společnosti Bystronic je kompaktní a rychlý stroj pro nákladově efektivní výrobu malých dílů s mimořádně jednoduchým ovládáním: heslo „Plug and bend“ („Zapoj a ohýbej“) znamená, že stačí jednoduše nastavit stroj a spustit ohýbání. Kompaktní rozměry stroje jsou ideální všude tam, kde hraje roli prostor a kde kolísají kapacity: stroj lze nastavit a uvést do provozu za méně než 5 minut.

Společnostem zabývajícím se zpracováním plechů pomáhá při dosahování ještě vyšší přesnosti a tím i vyšší produktivity nová charakteristika: „Optical Tool Detection“ („Optická detekce nástroje“). Princip její funkce: Kamery rozpoznají kódy datové matice na nástrojích, a pokud odhalí jakékoli odchylky, spustí alarm. Není ostatně nic neobvyklého, jsou-li nástroje nastaveny v nesprávné poloze. Výhoda: zkrácení nastavovací doby a zlepšení kvality procesu jednoduše proto, že je vždy správný nástroj ve správné poloze.

Detektor optických nástrojů kontroluje, zda byly nástroje správně nastaveny.
Detektor optických nástrojů kontroluje, zda byly nástroje správně nastaveny.

Xpress

Xpress od společnosti Bystronic v sobě spojuje špičkovou ohýbací technologii a atraktivní poměr cena/výkon. Ať už jde o všestranné vzduchové ohýbání nebo přesné ražení, umožní intuitivní uživatelské rozhraní ByVision Bending novým uživatelům rychlý vstup do odvětví ohýbání a poskytne jim podporu při každém procesním kroku. Díky tomu je výroba ohýbaných dílů snadnější než kdykoli předtím. Xpress od společnosti Bystronic, který je nyní dostupný také v Evropě, spojuje špičkovou ohýbací technologii a atraktivní poměr cena/výkon. Xpress se dodává v modelech 50, 80, 100 a 160 s příslušnou lisovací silou v rozsahu od 50 do 160 metrických tun a délkami ohybu od 1050 do 3100 milimetrů.

Nejdůležitějším srovnávacím parametrem ohraňovacího lisu je jeho přesnost. Z tohoto důvodu zajišťuje ovládání pohonu ByMotion, které vyvinul Bystronic ve svém vlastním podniku, aby bylo zrychlení horního beranu a zadních dorazů Xpress vysoce přesné. Sortiment systémů k upnutí nástrojů a zadních dorazů umožňuje zákazníkovi přizpůsobit stroj výrobnímu prostředí. Volitelné příslušenství, například mechanický bombírovací systém, který automaticky kompenzuje deformace materiálu a spodního beranu, lze v případě potřeby snadno nakonfigurovat.

Kompaktní velikost - obrovská funkčnost: Xpress 80.
Kompaktní velikost - obrovská funkčnost: Xpress 80.

Modular Tool Changer

Ovládání ohraňovacího lisu je namáhavá práce. Těžké jsou nejen plechy, nýbrž i nástroje. Pracovníci obsluhy musí nejprve vyzvednout ohýbací nástroje ze skladu, a poté je zvednout na stroj. Zejména nastavování stroje na horním beranu vyžaduje značnou sílu: nástroj je zde nutno zavěsit do upínacího systému ve výši hrudníku.

Kromě námahy je výměna nástrojů také časově náročná. Seřizování může zabrat až 70 procent ohýbacího procesu. A seřizování nástrojů je úkol, který je třeba provádět stále častěji, jelikož trend směřuje k malým velikostem šarží. V současné době obsluha často musí vybavit stroj kompletně novými nástroji po pouhých několika kusech, aby bylo možné vyrábět zcela jiný díl – a krátce nato pak zase další díl. Zejména pro zakázkové dílny se tak seřizovací doba postupně stává stále kritičtějším faktorem procesu ohýbání.

Automatické měniče nástrojů výrazně zkracují doby seřizování a zároveň snižují pracovní zátěž obsluhy. Bystronic rozpoznal tento potenciál ve velmi rané fázi a uvedl na trh své první automatické řešení již v roce 2016. Díky modulárnímu měniči nástrojů (Modular Tool Changer) nyní existuje nejmodernější automatické řešení pro ohraňovací lis Xpert Pro. Zvyšuje produktivitu ohýbacího procesu až o 30 procent. A díky snímací technologii příští generace zaručuje rovněž vyšší přesnost. Na konci dlouhé směny pracovníci někdy umisťují nástroje s menší přesností, než je potřeba. To se zcela jistě nemůže stát v případě šestiosého robotu. Ten pro každou ohýbací zakázku automaticky odebere správnou sadu nástrojů z integrovaného zásobníku a vloží ji do upínacího systému v horním a spodním beranu s milimetrovou přesností.


Kratší seřizovací doby díky Modular Tool Changer.
Kratší seřizovací doby díky Modular Tool Changer.

Přídavný modul lze snadno dodatečně namontovat do všech verzí nejvyšší série ohraňovacích lisů.

Dodatečně namontovatelné řešení pro všechny stroje série Xpert Pro.
Dodatečně namontovatelné řešení pro všechny stroje série Xpert Pro.