martin-fischer-at-workplace.jpg

News "Twicky" součástky aneb jak prozkoumat hranice možného

Mechanik Martin Fischer umně balancuje mezi světem kovu a světem umění. Jeho vášní jsou elegantní kyvadlové hodiny, pro které potřebuje pouze precizní kovové díly. Tyto díly si nechává řezat na laserovém systému Bystronic ve firmě Al-Cut.

Společnost Al-Cut AG byla založena Toni Räberem a Andi Sommerem v roce 2009 a specializuje se na řezání laserem a vodním paprskem, na broušení a ohýbání a sídlí v Inwil v Lucernu. Dnes má společnost 17 zaměstnanců a přes 500 věrných zákazníků. Al-Cut je partnerem Bystronic a pravidelně testuje nové stroje. Kromě systémů pro mokré broušení a nivelace, vibrační brusky (Trowal) a odjehlovacího stroje jiných značek, pracuje Al-Cut především se systémy Bystronic.

Máme celou řadu strojů Bystronic. Testujeme také prototypy. 

Toni Räber

V prostorách recepce firmy je vitrína s ukázkami dílů. Toni Räber ukazuje na maličké kolečko dlouhé přibližně dva milimetry. Pomocí lupy je možné rozeznat detaily, jako jsou paprsky a pedály. „Lasery nám umožňují pracovat s neuvěřitelně vysokou přesností i při nejmenších rozměrech,“ říká.

Martin Fischer zde proto nechává řezat speciální součástky pro své hodiny.

Sdílet stránku

Martin Fischer

Martin Fischer

Zkoumání možného

Preciznost strojů však není jediným důvodem, proč si Martin Fischer komponenty hodin nechává vyrábět u firmy Al-Cut. Dalším důvodem je jejich ochota přijímat náročné zakázky a spolupracovat se zákazníky na řešení neobvyklých problémů – například s ohledem na tepelnou odolnost kovů během procesu řezání.

Je zábavné objevovat hranice možného se zákazníky, jako je Martin Fischer. Pro Fischerovy hodiny jsme nejprve museli najít správný materiál.

Toni Räber

Räber je nazývá „twicky“ součástky (odborný žargon pro komplikované díly). Pro součástky hodin nakonec vybrali ocel CK45, protože ji lze po zpracování kalit a minimalizovat tak opotřebení hodinového stroje.

Clockworks

S továrnou přišel hodinářský virus

Jemné kovové předměty s otevřeným hodinovým strojkem byly přímo vyvinuty a navrženy Fischerem. Nejnovější z nich, Clockwork 2.00B, obsahuje pouze čtyři do sebe zapadající ozubená kola, kyvadlo, závaží a krokový mechanismus* sestávající z „palet“ a palety kotvy.

Trvalo mi docela dlouho, než jsem přišel na to, jak zdokonalit geometrii krokového mechanismu.

Martin Fischer

Clockwork 2.00B

Clockwork 2.00B

Bez mentora, který by ho zasvětil do tajů hodinářství, by pravděpodobně neuspěl. Jakmile to pochopíte, zbytek je vlastně jen o přesné práci s kovem, říká.

Sdílet stránku